برای طراحی دکوراسیون داخلی نمازخانه لازم است تا در مورد نحوه چیدمان وسایل مربوط به نماز خانه آگاهی داشته باشیم.

برای انجام طراحی دکوراسیون داخلی نمازخانه بهتر است از کارشناسان مخصوص برای طراحی هرچه زیبا تر و دلنشین تر کمک گرفت.

طراحی دکوراسیون نمازخانه

داشتن نمازخانه که بتوانید برای دعا و مراقبه به آنجا بروید، می تواند یک پناهگاه معنوی برای یک فرد مذهبی باشد. نمازخانه شما باید هم ایمان و هم معنویت شما را منعکس کند.

هنگامی که در حال طراحی نمازخانه خود هستید، آن را راحت و کاربردی کنید، اما مراقب باشید که آن را به هم نریزید و چیزهایی را در آن قرار ندهید که هدف آن را منحرف کند.

طراحی دکوراسیون داخلی نمازخانهدیوارهای رنگی

دیوار اولین چیزی است که بعد از ورود به نمازخانه متوجه می شوید. بنابراین همیشه بهتر است رنگ دیوارهایی را انتخاب کنید که بتواند روحیه معنوی شما را بالا ببرد. رنگ‌های روشن ‌تر، ملایم ‌تر یا خنثی ‌تر را در نظر بگیرید تا فضایی واقعاً آرام ایجاد کنید.

رنگ دیوارهای شما برای نمازخانه واقعا حال و هوای اتاق را عوض می کند. در نظر بگیرید که آیا رنگ‌های گرم را ترجیح می ‌دهید که به نظرتان نشاط‌بخش و انرژی‌ بخش هستند یا رنگ‌های ملایم و خنثی را برای ایجاد فضایی آرام‌ ترمی باشند.

صندلی و وسایل لازم

شلوغی بیش از حد نمازخانه ها ایده خوبی نیست، بنابراین راحت است که فقط به وسایل ضروری پایبند باشید. هنگام طراحی یک نمازخانه، در نظر بگیرید که واقعاً چند نفر در یک زمان از این اتاق استفاده می کنند. اگر برای خانواده یا جمعی در نظر گرفته شده است، فضای مناسبی را برای اسکان راحت آنها انتخاب کنید.

ترتیب صندلی ها می تواند بر اساس ترجیحات افراد انجام شود. چند سجاده نماز روی زمین پهن کنید، برخی از صندلی ها را نیز می توان در گوشه اتاق قرار داد تا افرادی را که نمی توانند روی زمین بنشینند راحت تر نماز بخوانند. سایر اثاثیه ها شامل کابینت یا کمد می باشد تا همه اقلام مذهبی را راحت مرتب کنید. قرار دادن یک یا دو چراغ در گوشه ای برای تلاوت قرآن کریم مناسب است.

به کفپوش ها دقت کنید.

استفادهاز موکت های مخصوص از ایجاد صدا جلوگیری می کند و به کاهش صداهای اتاق کمک می ‌کند تا فضا آرام ‌تر و برای دعا و نیایش مناسب تر باشد.

محراب

محراب ها نقطه کانونی عبادت در بسیاری از ادیان هستند، آموزش و استعدادها نشان می دهد. آنها ممکن است بزرگ و استادانه باشند، یا فضای کوچکی برای شمع و عود سوز باشند.

اندازه تا حد زیادی به مقداری که انتظار دارید روی آن قرار دهید بستگی دارد. تقریباً هر نوع سطحی می تواند به عنوان یک محراب کافی باشد.

اگر از مبلمان قدیمی استفاده می ‌کنید، آن را با رنگ ‌آمیزی جدید یا پاک کردن رنگ قدیمی و تمیز کردن چوب، آن را تازه کنید.

مبلمان نمازخانه

بهتر است نمازخانه را بیش از حد شلوغ نکنید، بنابراین فقط به موارد ضروری پایبند باشید. در نظر بگیرید که چند نفر به طور همزمان از اتاق استفاده خواهند کرد. اگر خانواده یا گروه دعایی دارید که جلسه خواهند داشت، به اندازه کافی صندلی داشته باشید تا آنها را در خود جای دهید.

اگر بیشتر روی زمین می ‌نشینید یا زانو می ‌زنید، می‌ توانید صندلی‌ها را کنار بگذارید، یا یکی دو صندلی را برای کسانی که نمی ‌توانند روی زمین پایین بیایند در گوشه ‌ای نگه دارید.

یک کابینت یا یک کمد برای نگهداری اقلام و لوازم مذهبی مناسب است. اگر کتابی از کتاب مقدس دارید، یک پایه کتاب محکم مکانی مناسب برای نگهداری و نمایش آن است. یک یا دو چراغ مطالعه را در اتاق بگذارید تا خواندن از روی قران آسانتر شود.

داشتن یک نمازخانه یا فضای اختصاصی برای راز و نیاز تفاوتی با اتاق مطالعه ای ندارد که در آن نیازی به حواس پرتی ندارید و در آنجا همه تجهیزاتی دارید که می تواند به شما کمک کند تمرکز بهتری داشته باشید. مواردی که باید در طراحی نمازخانه رعایت کنید:

همانطور که قبلا ذکر شد، باید مطمئن شوید که محل نماز عاری از هرگونه مزاحمت دنیوی مانند وسایل الکترونیکی، تلفن همراه و غیره باشد.

نمازخانه شما باید به شما امکان دسترسی آسان به فعالیت های مذهبی و لوازم جانبی مانند سجاده و کلاه نماز، تسبیح، قرآن و … را بدهد.

اطمینان حاصل کنید که همه چیزها پس از استفاده در فضای تعیین شده خود قرار می گیرند. این به شما کمک می کند در زمان و انرژی که می توانید برای تمرکز بهتر استفاده کنید، صرفه جویی کنید

درست در کنار تمرکز، حریم خصوصی یکی از عناصر مهم نماز است. بنابراین، به خاطر داشته باشید که محل نماز یا اتاق در گوشه ای از محیط قرار دارد – دور از مناطق پرتردد باشد.

زمانی که در حال طراحی دکوراسیون داخلی نمازخانه هستید، مشخص کردن جهت قبله را فراموش نکنید. باید بدانید که سجاده ها را به کدام سمت پهن کنید.

سرویس بهداشتی برای وضو گرفتن در نزدیکی نمازخانه باشد.

نمازخانه باید تمیزترین قسمت از محیط باشد. با تمیز کردن عمیق و ضدعفونی کردن آن هر روز آن را حفظ و بهداشتی نگه دارید.

محصولات بدون الکل را برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن بچینید.

مراقب افراد دارای معلولیت باشید. منطقه را به راحتی در دسترس قرار دهید و تمام لوازم مورد نیاز را تهیه کنید.

قوانینی را برای همه تعیین کنید تا از آنها پیروی کنند. به این ترتیب از خوردن و آشامیدن در نمازخانه خودداری کنید. استفاده از تلفن همراه نیز باید به مقاصد مذهبی محدود شود و هر چیزی که هدف اتاق را از بین ببرد نباید مجاز باشد.

برای طراحی دکوراسیون داخلی نمازخانه می توانید با کارشناسان ما با شماره 09122525725 تماس بگیرید.

خانه درباره ماتماس با ما
09122525725